stres ülserlerinin belirtileri ve semptomları

Stres ülseri, gastrik asitler veya meyve suları ile aşındırılmış veya yemiş olan mide ve / veya duodenumun (mideye bağlanan ince bağırsağın ilk kısmı) astarında rahatsızlık verici alanlardır. Adları, 21. yüzyıl hayatının günlük stresini değil, vücudun diğer yerlerindeki travma, ciddi hastalıklar veya şiddetli yanıkların sebep olduğu fizyolojik stresini yansıtıyor.

Stres ülserlerinin iki temel türü, her biri spesifik fizyolojik stres türleri ile ilgili Cushing ve Curling’s ülserleridir. Cushing ülseri genellikle midenin astarında görülür ve duodenumda nadiren bulunurken, Curling’in ülseri için de geçerlidir. Çin Dergisi Travmatoloji Dergisinin Nisan 2008 sayısındaki bir makaleye göre Cushing’s, travmatik beyin hasarına maruz kalmış hastalarda sıklıkla teşhis konuyor. Saç dökülmesi, çoğunlukla “yanıklar, kafa içi lezyonlar veya ağır bedensel yaralanmalar” yaşayan insanlarda görülür, “dedi Mosby’s Medical Dictionary.

Stres ülserleri, özellikle erken evrelerinde, asemptomatik olabilir. Bununla birlikte, ülserasyonun yaygınlığı arttıkça, semptomlar düzenli peptik ülserli kişiler tarafından görülen semptomlara benzer olacaktır. Bu semptomlar, gelen ve çıkan yanık bir ağrı, iştah kaybı, dışkıda kan ve kusma olabilir. Bir peptik ülserden farklı olarak, stres ülseri, gıdaya belirli bir tepki paterni gösterme olasılığının düşüktür. Yemek genellikle düzenli bir peptik ülser ağrısını hafifletirken, mutlaka bunu bir stres ülseri sırasında yapmaz.

Stres ülserlerine travmatik yaralanma veya ciddi hastalıklardan kaynaklanan fizyolojik stres neden olduğu için, hekimlerin hastalarını bu ek komplikasyonun tehdidinden korumak için adım atması önemlidir. Birçok durumda, hastalar, yaralanmalarının veya hastalıklarının ciddiyetinden dolayı kendilerini stres ülserlerine karşı koruyabilecek konumda olmayabilirler.

Stres ülseri, ciddi hastalık veya ağır yaralanma geçiren hastalarda hemen hemen her zaman görülmesine rağmen, bu ülserlere neden olan gerçek mekanizma netice belirlenmemiştir. Bununla birlikte, Critical Care Medicine’in Ekim 2004 sayısında yazan Ryan J. Daley, kritik bakım doktorlarının yaptığı bir anketin, yaklaşık yüzde 60’ının iskemiye – yetersiz bir kan akışı – Gİ sistemine temel olduğuna inandıklarını açıkladı. stres ülseri nedenidir.

Asit baskılama terapisi, stres ülseri riski taşıyanlar için tercih edilen tedavi yöntemidir. Pharmacy Times tarafından yazılan bir makalede Los Angeles’taki Ronald Reagan UCLA Tıp Merkezi’ndeki ameliyat / nakil klinik eczacısı Antony Q. Pham, asit baskılayan ilaçların stres sonucunda kanama insidansında belirgin bir azalma sağladığını bildirdi ülserler. Pham, bu tür kanama riskinin 25 yıl önce yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 30’a düştüğünü ve bugün yüzde 2 ila 14 arasında olduğunu söyledi.