temel fikirleri dökmek

Bir kulübenin temeli, yapının ne kadar sürdüğünün ana belirleyicilerinden biridir. Kulübe daha aşağı bir temel varsa, zamanla değişime başlayacak ve kapıların ve pencerelerin düzgün çalışmasını durduracak ve hatta temelin hareketi şiddetli olursa duvarlarda çatlaklara neden olacak.

Sert donları olan bir bölgede yaşıyorsanız, kuruluşunuzun kalitesi daha önemlidir. Yaşadığınız zemin asla donmazsa, bazı blokları yere indirebilirsiniz; onları düzleştirirseniz, uzun süre ayakta kalabilirler. Her kışı zemini donduran bir iklimde, yer değişir ve toprağın suyu buza ve suya dönerken hareket eder. Zemin üzerine yerleştirilen blokların yukarı ve aşağı kayması ve hatta yana doğru hareket etmesi muhtemel. Kulübenizi koyduğunuz yerde ne kadar çok nem varsa, bu o kadar belirgindir.

Yaptığınız temel türünün ne olursa olsun, çürümeye karşı dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Taşlar, beton bloklar veya dökülen betonlar en iyisidir. Ahşaptan inşa edilen küçük kulübelerde blok veya iskele koymak yeterlidir. Dökümünüzü taş, mangal köpeği veya başka bir çok ağır malzeme ile inşa ediyorsanız, duvarların ağırlığını desteklemek için tam bir çevre duvarına ihtiyacınız olacaktır.

Döktüğünüz ne kadar büyükse, hareket etmeyeceğiniz bir temel inşa etmeniz de o kadar önemlidir. Yerden donduğunda biraz hareket ederse bile, 10 metrelik bir kulübe, iyi yapıldıysa muhtemelen bir parça halinde hareket edecektir. Bununla birlikte kulübeniz 30-40 feet’lik bir değere sahipse, temeldeki herhangi bir değişiklik, bir parçasını ancak başka bir bölümünü hareket ettiremeyecek ve yapının bütünlüğünde sorunlara neden olacaktır. Donma çizgisinin altında (genellikle 4 veya 5 fit aşağıda) bulunan temellere oturan beton direklerin yerleştirilmesi sizi bu problemlerden korumalıdır.

Yaptığınız yüksek kaliteli temel, size o kadar çok mal olacak. Eğer kulübeniz, odunu saklamak için basit bir yapıdıysa, araçları depolamak ve çalışmak için ısıtılmış bir bina olduğu kadar çok para harcamanıza gerek yoktur. Tahtaya koyduğunuz zaman ve para miktarını amaçlanan amacına göre belirleyin. Örneğin, yakacak odun depolamak için kullanılan kulübe için altta sınıf bir beton donma duvarı koymak gereksizdir.