vitamin B eksikliğinin belirtileri

B vitamini sağlıklı büyüme ve birçok bedensel fonksiyonların düzenlenmesi için gereklidir. B kompleksi, her biri belirli bir amaca hizmet eden sekiz vitaminden oluşur. B vitamin eksiklikleri bir dizi semptoma neden olabilir. Maalesef belirtiler belirginleşmeden bir süre eksiklik var olabilir. En iyi savunma, meyveler, tahıllar, süt ve sebzelerde yüksek dengeli bir diyet yemektir. Tamamlayıcı vitaminler, B vitamini bakımından zengindir ya da rafine şekerler ya da alkol tüketen yiyeceklerde gerekli miktarda B vitamini sağlayabilir.

B1 büyümeyi destekler, sağlıklı bir sinir sisteminde yardımcı olur ve beyin aktivitesini uyarır. B2, yağ ve amino asitlerin işlenmesinde yardımcı olur. B3 kandaki kolestrol seviyelerini düşürür, dolaşımı geliştirir ve sağlıklı cilt üretir. B5 strese ve erken yaşlanmaya karşı korur. B6, amino asitlerin işlenmesi ve enerji dönüşümünde önemlidir. B12 sağlıklı bir sinir sistemi için gereklidir ve yeni kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Biyotin sağlıklı cilt ve saçları teşvik eder. Proteinlerin kullanımına ve vücudun B12 kullanımına yardımcı olur.

B1 eksiklikleri, yorgunluk, hafıza zorluğu, uykusuzluk ve sinirlilik ile sonuçlanabilir. B2 eksikliği depresyona neden olabilir. B3 eksiklikleri depresyon olarak başlayabilir, ancak tedavi edilmezse psikoz ya da bunama ilerleyebilir. B5’deki yetersizlikler saç dökülmesine, kronik yorgunluğa ve depresyona neden olabilir. B6 eksiklikleri sinirlilik, uykusuzluk veya egzama neden olabilir. Bir B12 eksikliği, anemiye neden olur. Biyotin eksiklikleri, cilt bozuklukları ve egzama, kepek ve saç dökülmesi, yorgunluk, depresyon ve hatta halüsinasyon gibi bir dizi soruna neden olabilir.

Bir vitamin eksikliğinin test edilmesi ve tanımlanması, kandaki her bir besin maddesinin seviyesini belirlemek için laboratuarda yapılan kan testlerinden oluşur. Doktorunuz, belirtilerin diğer tıbbi koşulların bir sonucu olmadığından emin olmak için genel olarak tam bir kan sayımı yapacaktır.

Vitamin eksikliklerinin tedavisi, bu vitaminden zengin gıdaları tüketme veya ek bir vitamin tableti almayı içermektedir Bazı insanlar vitamin B12’yi emme konusunda zorluk çekerler ve vücutta mevcut vitamin deposunu oluşturmak için enjeksiyon yapılabilirler.

Birçok durumda, eksikliğin kanda görülebileceğinin kanıtından önce depresyon belirtileri veya diğer zihinsel bozukluklar belirgindir. Kan testinin bir eksikliği işaret edip etmediğine bakılmaksızın, eksiklik şüphesi bulunan zihinsel rahatsızlıkların vitamin takviyeleri ile tedavi edilmesi akıllıca olabilir.