yaşlılar grup egzersiz fikirleri

US News & World Report’a göre, yaşlılar ABD’de en yaşlı yaş grubu. Yaşlılar etkisiz hale geldiğinde, dejeneratif hastalıklara ve ayrıca düşme riski ve hareketlilik kaybına yol açabilir. Egzersiz bunu önlemede önemli bir rol oynamaktadır ve bir grupta egzersiz yapmak, devam eden faaliyeti teşvik etmek için etkili bir yoldur. Yaşlılar, güç oluşturmak, hareketliliği sağlamak ve kardiyovasküler dayanıklılığı artırmak için gruplar halinde veya sınıflarda egzersiz yapabilir.

Su, üst düzey grup egzersiz sınıfları için harika bir yerdir. Suyun yüzen yapısından dolayı daha serbestçe hareket edebiliyorlar ve derzlerinde daha az baskı var. Lunjeler, atlama jakları ve boğaz ağrısı gibi egzersizler suyun içinde daha kolaylıkla yapılabilir. Vücut daha açık hissettirir, bu nedenle hareket etmesi daha kolaydır ve ayakların vurulması ve eklemlerin sızdırması yoktur. Alınan egzersizler daha kolay görünse de, yaşlılar hala güçlerini artıracak ve çoğu da kaybetme riski altındalar.

Egzersiz minderi gibi minderli bir yüzey kullanmak, üst düzey grup çalışmaları için iyi bir fikirdir. Mat, kemikler ve eklemler için tamponlama sağlar. Toprağa yakın olmak, dengeleme sorunlarından ötürü düşme riskini azaltmaya yardımcı olur. Yoga, Pilatesler ve genel çekirdek kuvvetlendirme kasları uzatan, eklemlerdeki hareket aralığını artıran ve gücü koruyan veya geliştiren nazik egzersiz seçenekleridir. Alıştırmalar ayrıca katılımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için de değiştirilebilir.

Koltuk, bacaklar ve çekirdeğe kuvvet sağlamada etkili olan sandalye egzersizleri değil, aynı zamanda aerobik dayanıklılık oluşturmak için de etkili. Bir sandalyede, vücut desteklenir; böylece yaşlılar, aksi halde ayakta iken yapamayacakları egzersizleri yapabilir. Diz kaldırıcılar, kol mesafeleri ya da gövde katlamaları gibi egzersizler vücuttaki belli başlı kas gruplarını içerir. Bu egzersizler sadece güç katmakla kalmaz aynı zamanda kalp atış hızını arttırır, böylece koltuk egzersizleri aerobik yapar. Başkan, gerekli olduğu kadar çok sandalye veya katılımcı ekleyebilir, çünkü sandalye çalışmaları gruplar halinde yapmak için iyidir.

Çoğu yaşlı için, iki bacak üzerinde dengeleme bir sorun haline gelebilir. Bir grup ortamında, yaşlılar dengelerini kurmaya çalışabilirler. Sandalyenin sırtını kullanarak, tezgah üstü, bale barosu veya diğer bel üstü yüzeyler dengeleyici egzersizleri uygulamaya yardımcı olurken, bunları tutmaya zorlayarak düşme riskini azaltır. Birçok yaşlılar dengeleriyle mücadele ettiğinden benzer zorlukları olan diğer kişilerle birlikte çalışırken dengelerini geliştirmeye yardımcı olabilirler.