birisinin sigarayı bıraktığını gösteren işaretler

Tütün uyuşturucu nikotini içeren bir bitkidir ve sigaranın birincil bileşenidir. Tütün bitkisi çok küçüktür ve aynı aile tarafından patates, biber ve zehirli dereotundan çıkarılır. Sigara içen ve sağlıkla ilgili cerrah genel uyarıları 1965 yılında ortaya çıkmaya başladı, ancak 2006 yılı Ulusal Sağlık İstatistikleri Ulusal Raporu’na göre sigara Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 435.000 kişinin ölümüne neden olan önemli bir halk sağlığı sorunu. Sigara dumanı, 40.000 farklı zehir. Bu zehirlerden en az 50 tanesinin kansere neden olduğu biliniyor.

Birinin sigaranın ilk işaretlerinden biri de kokudur. Sigara dumanı kokusu kumaşlara ve saçlara yapışır. Birisi sigara içiyorsa, kötü kokuyu fark edebilirsiniz. Kısa bir süre içinde sigara içenlerin dişlerine lekeler oluştuğunu görebilirsiniz. Düzenli olarak sigara içenler veya parmaklarınızın kuru, tıknaz cildine sahip olanlar parmaklarında bir sarı leke sergileyebilir. Birinin sigara içtiğine dair önemli bir işaret, son yıllarda sigaranın maliyeti önemli ölçüde yükseldiği için mevcut harcamalarda bir azalma olacaktır.

Sigara içmenin erken belirtileri nefes darlığı ve atletik performansın azalmasıdır. Sigara içenler boğaz ağrısı, sıklıkla öksürme, kısık sesler çıkarabilir ve soğuk algınlığı daha fazla duyarlı olabilirler. Sigara içen insanlar daha fazla balgam üretecek ve giderek bu ölüp balgamı öksürmeye veya boşa çıkmaya çalıştıklarını göreceksiniz. Sigara içtikten sonraki birkaç yıl içinde, sigara içenler fiziksel olarak kendileri uygularken wheezing ve önemli miktarda nefes darlığı yaşayabilirler.

Bağımlılık ve Zihinsel Sağlık Merkezi’ne göre, tüm kanserlerin yüzde 30’undan fazlasına sigara dumanından kaynaklanmaktadır. Merkez aynı zamanda sigara içilmesinin akciğer kanserlerinin yüzde 90’ına neden olduğunu ve baş, boyun, karın ve böbrek kanserleriyle bağlantılı olduğunu da belirtiyor. Sigara içenlerin daha yüksek oranlarda kalp ve akciğer hastalıkları sergilediği, kalp krizi ve amfizem görülme sıklığı daha yüksektir. Sigara içenler, zayıflamış bağışıklık sistemi, mide ülseri olasılığı ve erektil disfonksiyon ve infertilite oranlarının yüksek olması nedeniyle hastalıklara yatkınlık sergilemektedirler. Uzun vadede birisinin sigara içtiğinin en trajik belirtisi, sigara içenlerin merkez içilen bölgelere göre sigara içmeyenlere oranla ortalama 15 yıl daha erken ölmüş olmasıdır.

Sigara içenler artmış sinirlilik veya endişe gösteriyor olabilirler ve panik ataklarından muzdarip olabilirler. Sigara içenler konsantrasyonun ve hafızanın azaltılması gibi bilişsel işaretleri de gösterebilir. Sigara içen kişiler uyku bozuklukları yaşayabilir ve iştah azaltıp psikolojik ve fiziksel sağlığı ve esenliği etkileyebilir. Nikotin son derece bağımlılık yapıcıdır, özelliklerinde eroin gibi afyonlara benzer. Bu, sigara içenlerin bağımlılık belirtilerini teşvik edecektir. Bu bağımlılığın bazı örnekleri şunlardır: düzenli aralıklarla sigarayı içmek ve bunu yapamazlarsa ajitasyon geliştirmek, önemli sağlık etkilerine rağmen sigarayı seçmek ve belirli sosyal durumlarda sigara içmek istemek.