histerektomilerin yan etkileri

Histerektomi kadınlarda uterusun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Kadınların histerektomi ve çeşitli yöntemleri olan çeşitli sağlık nedenleri vardır. Histerektomiye neden olan nedenler ve ameliyatın yapıldığı yöntemler, özellikle çocuk sahibi olma kabiliyetinin kaybı gibi çok çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Mayo Kliniği, bir kadının histerektomi yapmasının çeşitli nedenlerini belirtir. En yaygın neden uterus duvarlarında noncancerous tümörler olan uterin myomların gelişmesidir. Diğer nedenler uterin prolapsus, endometriozis, vajinal kanama, jinekolojik kanser ve kronik pelvik ağrıdır. Mayo Kliniği, bir histerektomi sırasında fallop tüpleri ve yumurtalıkların da sıklıkla çıkartıldığını gösterir.

Artık çocuk sahibi olamayacağına ek olarak, histerektomiler, her türlü cerrahi yöntem için yaygın veya belirli ek yan etkilere neden olabilir. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Kadın Sağlığı Departmanı’na göre, tüm cerrahi yöntemlerde sık görülen yan etkiler ağır kan kaybı, mesane yaralanması, barsak yaralanması ve cinsel istek ve zevkin azaltılması olabilir. Bununla birlikte, aşağıda belirtildiği gibi, çalışmalar, histerektomilerin cinsel işlev üzerinde olumlu bir yan etkisi olabileceğini göstermiştir.

Uterusun çıkarılması için iki cerrahi yöntem abdominal histerektomi ve vajinal histerektomidir. Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), abdominal laparoskopik histerektomilerin iyileşme süresinin dört ila altı hafta, üç ila dört hafta arasında bir vajinal histerektomi olduğunu belirtti. Laparoendoskopik Cerrahlar Derneği tarafından yapılan bir çalışma, cerrahi yöntemleri karşılaştırdı ve her birinin sonuçlarının benzer olduğunu buldu ve karın laparoskopik histerektomi prosedürlerinin daha uzun sürmesi, kanama kaybı, hastanede kalma süresi ve yeniden başlama ile sonuçlandı günlük faaliyetin.

Cinsel istek ve zevk kaybının histerektominin ortak bir yan etkisi olduğuna işaret eden Birleşik Devletler Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bürosu ile sözleşme imzalanması, Manchester, İngiltere’deki St. Mary Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü tarafından 2006 yılında yapılan bir çalışma bir histerektominin aslında cinsel fonksiyonunu iyileştirebileceğini keşfetti. “Histerektomi ve Cinsel İşlev” başlıklı çalışma, histerektomi yapılmasını gerektiren durumun neden olduğu belirtilerin, histerektomi yapılmadan önce cinsel zevki inhibe edebileceğini tespit etti. Bu nedenle, histerektomi ve iyileşme döneminden sonra, hasta, gelişmiş cinsel işlevin olumlu yan etkilerini görebilir.

Son olarak, histerektomi uygulanan kadınların fiziksel olmayan ama büyük bir yan etkisi duygusal refaha dayanır. Mayo Kliniği, prosedürden önce var olan hoş olmayan semptomların hafifletilmesi nedeniyle histerektomi sonrasında bazı kadınların olumlu yan etkilere sahip olabileceğini ve dolayısıyla yaşam kalitesinin yükseldiğini belirtti. Bununla birlikte, bazı kadınlar, çocuk sahibi olma kabiliyeti kaybından ve rahim ağzının sembolü olarak kaybedilmesinden dolayı kayıp ve keder duygusu yaşayabilir.