uyuz için şampuan tedavisi

Uyuzlar Sarcoptes scabiei olarak bilinen bir akarın sonucudur. Uyuzlar çok bulaşıcıdır ve onu yok etmek için acil tedaviler gereklidir. Uyuzları öldürmek için kullanılan tedavilere kabarcik öldürücü ilaçlar denir ve sadece doktor reçetesiyle birlikte verilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, uyuz makinesini etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için kanıtlanmış bir tezgah üstü ürün bulamayacaksınız.

Lindane yüzde 1, özellikle uyuz kaldırmak için formüle edilmiş bir şampuan. Lindane yalnızca kafa derinizde uyuz bezelyesi varsa kullanılmalıdır. Lindane şampuanı vücudunuzun diğer alanlarında kullanılmamalıdır. Uyuz kremleri ve losyonlar, uyuzun vücudunuzun diğer bölgelerinden alınmasına yardımcı olacak tek üründür.

Lindane doktorunuzun talimatlarıyla birlikte kullanılmalıdır. Şampuanı kullanmadan önce saçınızı iyice yıkayın. Kremi kullanmayın. Saçların tamamen kurumasına izin verin. Saç dökülmesini saç derinize ve saçınıza uygulamak için bir çift lateks eldiven kullanın. Dört dakika boyunca ürünü bırakın. Dört dakika geçtikten sonra, kafa derinize bir köpük kazandırmak için kafa derisine su katılmaya başlayın. Ürünü durulayın. Saçınızı bir lavaboda yıkamak daha kolay olabilir.

Şampuanı saçınızda kullandıktan sonra başka saç ürünü kullanmayın. Saçınızı kurutmak için havlu kullanmayın. Havanın kurumasına izin verin. Kalan bir şampuan varsa, kutuyu ve lateks eldivenlerini mühürlenebilir bir torba içinde atın. Uyuzları şampuanınızı çocuklarınızdan ve evcil hayvanlarınızdan uzak tutun. Şampuanı kullandıktan sonra yanma hissetmek yaygın bir durumdur. Ancak, eğer kaşıntı, baş dönmesi, nöbet, kusma ve diğer yan etkiler görmeye başlarsan doktorun dikkatini çek.

Mayo Clinic’e göre Lindane, 2 yaşın altındaki çocuklarda, hamile kadınlarda, emziren kadınlarda ve HIV hastaları gibi bağışıklık sistemini zayıflatan insanlarda kullanılmak üzere değil. Küçük çocuklar için uyuz tedavisinde kremler tercih edilir, çünkü kremler kafa derisine uygulanabilir. Cildiniz kırılmışsa veya nöbet geçirmeniz durumunda bu şampuanı kullanmayın. Bu şampuanı kesinlikle önerilen dozdan daha uzun süre kullanmayın. Aşırı kullanım, nöbetleri içerebilen sinir sistemi yan etkileriyle sonuçlanabilir.

Bitin çıkarılmasında kullanılan reçetesiz ürünler uyuz kaldırılmasına yardımcı olmaz. Birkaçı permethrin içerse bile, bit şampuanı, biti etkili bir şekilde öldürmek üzere tasarlanmıştır. Lindane kullandıktan sonra kaşıntı, hâlâ uyuz bulaşmış olduğu anlamına gelmez. Kaşıntı, cildinde bulunan ölü uyuzların bir sonucudur. Kaşıntı, ölü örümcekler cildinizden kesilene kadar devam edecektir. Doktorunuz kaşıntı semptomlarına yardımcı olabilecek ivermektini reçete edebilir.